مدرسه نابینایان شوریده شیرازی

آموزشگاه نابینایان شوریده شیرازی

تاریخچه ای از مدرسه شوریده شیرازی...

تاریخچه آموزش نابینایان در شیراز

در اواخر دهه ی 1330 مدرسه ی کریستوفل توسط آلمانی ها در اصفهان و مدرسه نور آیین توسط آمریکاییها در شهر اصفهان برای آموزش نابینایان تاسیس شده بود.

اتحادیه ی انجمن نابینایان هلند زیر نظر دکتر ویلدن در سال 1340 تصمیم به تاسیس مدرسه نابینایان در سه شهر شیراز، کرمان و اهواز گرفت. که در کرمان موفق نشدند. اما در شیراز مدرسه ی شوریده و در اهواز مدرسه ی رودکی تاسیس گردید.

در شیراز این مدرسه زیر نظر آقای نجفی که مسوول سازمان شاهنشاهی و خدمات اجتماعی بود در اتاقی در محله ی دروازه ی قصابخانه در سال 1340 تاسیس گردید و آقای حساس که خود نیز نابینا بود آموزش دانش آموزان نابینا را به عهده گرفت اما فقر فرهنگی مردم موجب اذیت و آزار دانش آموزان نابینا در آن محله بود و بچه های نابینا مورد حمله ی بچه های آن محله واقع می شدند و اغلب به آنان سنگ پرتاب می کردند. این امر موجب شد تا آقای نجفی با رایزنی ها وپیگیریهای مکرر اتاقی را در کلیسای شهر شیراز که در خیابان خیام در مجاورت بیمارستان مرسلین که متعلق به مسیحیان بود ماهی 50تومان کرایه کنند که در این امر موفق شدند و دانش آموزان نابینا از سال1342تا 1344در این مکان برای فراگیری وآموزش حاضر می شدند.

ازسوی دگر آقای عبداله معطری که خود بر اثر بیماری آبله نابینا شده بود خط بریل را از آقای میرزاده که از مبلغین دین مسیح بود فراگرفت و در کلیسا نیز به آموزش دانش آموزش نابینا مشغول شد.دراردیبهشت سال1344محمدرضاپهلوی در سفری که به شیراز داشت هنگامی که از شاهچراغ دیدن می کرد یکی از نابینایان به نام شیخ سلیمان که لباس روحانی بر تن داشت در شاهچراغ به شاه اعلام که ما چقدر بدبخت شده ایم که برای آموزشمان به کلیسا پناه ببریم در آن شب از طرف مسئولین شهر به آقای معطری تماس گرفته می شود ومشکل را جویا می شود وایشان نیز مشکلات دانش آموزان را مطرح می کند با پیگیریهای مکرر آقای معطری در مهر ماه 1344ساختمانی کوچک در طبقه ی دوم خیابان وصال متشکل از یک اتاق بزرگ جهت کلاس و یک اتاق برای انبار و دفتر به آنان اختصاص دادند.و با پیگیریهای مکرر آقای معطری قرار می شود ماهی بیست تومان جهت ایاب وذهاب دانش آموزان نابینا از طرف آقای نجفی به آنان پرداخت شود.

در اواخر دهه ی 1340 سه ساختمان برای تاسیس مدرسه ی شوریده ساخته می شود نخست در خیابان زند ساختمان بزرگ توسط بنیاد رضا پهلوی و باشگاه لاینز ساخته می شود که توسط دانشگاه پهلوی تصرف شد و دانشگاه مهندسی در آنجا تاسیس گردید سپس در چهارراه ادبیات ساختمانی دیگر ساخته شد که باز هم توسط دانشگاه تصاحب گرددیدو در سال 1349ساختمان کنونی مجتمع نابینایان شوریده در میدان کلبه ساخته می شود که هزینه ی ساخت آن توسط بنیاد پهلوی و باشگاه لاینز و سیصد هزار تومان کمک توسط دکتر علویان رییس بنیاد پرداخت شد. و در سیزده آبان 1349 توسط محمد رضا شاه شخصاً افتتاح می گردد.

 در آن زمان مجتمع با حدود چهل دانش آموز شروع به کار کرد مدیریت آموزشگاه در سال 1349 به اصغر سعادت واگذار گردید که تا سال 1357 ادامه داشت، بعد از پیروزی انقلاب مدیریت به آقای اینجو واگذار شد ایشان اعلام نمودند که این فضا برای آموزش نابینایان زیاد است لذا بهترین قسمت مدرسه را برای آموزش دانش آموزان عادی در نظر گرفتند و مدرسه راهنمایی شوریده را برای دانش آموزان عادی تاسیس کرد سپس عزیز میهن دوست مدیریت مجتمع را بعهده گرفت. وی تمامی آلات موسیقی موجود در انبارها را شکست و باقیمانده را در اختیار امور پرورشی استان قرار داد.

  در سال 1360 مدیریت به آقای جمال رسولف انتقال یافت  و در سال 1362 مدیریت به محم کاظم محقق نیا انتقال یافت و در سال 1365 محمد رضا صادقی مسؤولیت مدرسه را پذیرفت. در سال 1368 محمد صفری (کارشناس استثنایی استان کردستان) مدیریت مجتمع را تا سال 1373 بر عهده گرفت و در سال 1373 زهرا  عرب زاده اولین زنی بود که مدیریت مجتمع را برای یک سال بر عهده گرفت و در سال 1374 کامران نیک اقبال تا سال 1378 مدیریت را بر عهده داشت.

در سال 1378 مجتمع به دو قسمت جداگانه تقسیم شد، مدیریت قسمت پسران را تا سال 1380 قادر گودرزی بر عهده داشت و مدیریت قسمت دختران را تا سال 79- 1378 ربابه خواجگانی و در سال 80- 1379 اشرف السادات اطهر بر عهده داشت.

از مهر 1380 مجددا مدرسه به صورت مجتمع در آمد و حسین امیدی مدیریت مجتمع را بعهده گرفت و تا کنون ادامه دارد.

از سال 1357 تا کنون سه ساختمان دیگر در این فضا ساخته شده است.

از سال 1349 تا 1357 مدرسه فقط دارای مقطع ابتدایی بود و از سال 1357 تا 1360 مدرسه در مقطع راهنمایی و دبیرستان به صورت تلفیقی اداره میشد. در سال 1361 مقطع راهنمایی نیز در شوریده تاسیبس گردید و در سال 1369 نیز مقطع دبیرستان در شوریده تاسیس گردید که تا سال 1378برای مقطع نظام قدیم ادامه داشت اما از سال 1374 آموزش تلفیقی در مقطع دبیرستان در نظام جدید الزامی گردید که تا کنون ادمه دارد.

از فارغ التحصیلان این مدرسه در مقطع دکترا می توان خانم مهوش مهربان پور دکترای روانشناسی در امریکا آقای سعید لک قشقایی دکترای ادبیات و استاد دانشگاه آزاد فسا و آقای کاظم حسن زاده دکترای جامعه شناسی و آقای داود جعفری دکترای موسیقی نام برد. این مجتمع در حال حاضر حدود سیصد

دانش آموز دارد که در چهار  مقطع پیش دبستانی و ابتدایی و راهنمایی ومتوستطه مشغول به تحصیل

 می باشند    

مجتمع آموزشی شبانه روزی نابینایان شوریده شیرازی

                   حسین امیدی

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم مهر ۱۳۸۹ساعت 10:48  توسط شوریده  |